"Policie ČR žádá řidiče kamionů, aby nevyužívali k odpočinku parkoviště na dálnici D5 u HP Rozvadov, neboť na něm jsou odkláněny kamiony jedoucí do Německa a čekající na mýtné. V součané době se vytvořila kolona dlouhá 4 až 5 km," informoval ÚAMK. Podle policie se kolony krátí. Například v pondělí vpodvečer byla fronta dlouhá 15 kilometrů. Přes den přitom byl na přechodu klid.

Na parkovišti čekají hlavně vozy, které v palubní desce nemají nainstalovány monitorovací přístroj a mýtné platí u terminálů. Řidiči se teprve učí s přístrojem zacházet.

Mezi auty stojícími v koloně chodí zaměstnanci cizinecké policie a ukazují autům lehčím než 12 tun, že mohou pokračovat v jízdě. Na ně se mýtné nevztahuje. "K žádným kolizím ani k incidentům tam zatím nedochází," dodala operační důstojnice cizinecké policie.

Ostatní přechody jedou plynule

Na ostatních velkých západočeských přechodech, tedy ve Vojtanově a v Pomezí na Chebsku a ve Folmavě na Domažlicku, je klid, protože německé dálnice jsou od nich daleko a řidiči je nepoužívají, pokud chtějí na dálnici co nejrychleji najet.

Systém elektronického mýtného pro vozidla nad 12 tun zahájil v Německu v sobotu provoz bez potíží. Na cestě ale bylo kvůli zákazu jízdy o nedělích a svátcích pouze málo kamionů.

Řidiči zaplatí průměrně 12,4 eurocentu (zhruba čtyři koruny) na kilometr. Poplatky lze platit pomocí palubní jednotky zabudované v automobilu, manuálně u terminálů či před jízdou po internetu. Palubní jednotky mají vyúčtování jednou měsíčně.