Vyšší ceny energií budou mít na domácnosti asi největší dopad. Za elektřinu si nejvíce připlatí na jihu Moravy. V porovnání s koncem roku 2004 jim účet vzroste asi o 7,6 procenta. Z vlny zdražení budou výjimkou jižní Čechy, kde cena klesne asi o 5,8 procenta.

Plyn nejvíce podraží ve středních a severních Čechách, o 3,3 procenta, levnější bude v Praze a východních Čechách. [celá zpráva]

Zvýšení cen plynu už neplatí pro velké podniky, ty si od ledna mohou vybrat kdo a za kolik jim bude plyn dodávat.

Vyšší důchody a výhody pro rodiny

Starobní důchody vzrostou příští rok průměrně o 412 korun. Důchodci tak budou od ledna každý měsíc dostávat průměrně 7687 korun.

Na zvýhodnění se mohou těšit i rodiny s dětmi. Začne platit novela zákona o dani z příjmu, která zavádí společné zdanění manželů. Polepší si především páry, kde jeden z manželů bere nadstandardní plat a druhý nemá plat žádný nebo jen velmi malý. Podmínkou společného zdanění je alespoň jedno dítě. [celá zpráva]

Jinak se také budou vypočítávat daňové zvýhodnění na děti. Rodiče by na každém dítěti, které mají v péči, mohli ušetřit až šest tisíc korun ročně. Novela přinese i výhody podnikatelům, mohou zrychlit odpisy na majetek. Například u počítačů, kancelářských a zemědělských strojů se doba odpisování zkrátí ze čtyř na tři roky.

Parlament se také dohodl, že proti původním plánům se nezvýší DPH na vstupenky do ZOO, botanických zahrad, muzeí a historických památek. O rok se také odloží zvýšení DPH z pěti na 19 procent pro hotely a ubytovací zařízení.

Některé události očekávané v roce 2005
Leden
  • zdraží elektřina a plyn,
  • začne platit společné zdanění manželů a výhodnější danění dětí
Únor
  • pošta zdraží poplatky za poslání dopisu i poplatky ze složenek,
  • čtyřem členům rady České národní banky, včetně předsedy Zdeňka Tůmy, končí mandát
Březen
  • automobilka TPCA začne v Kolíně vyrábět automobily Aygo, C1 a 107
Duben
  • krabička cigaret zdraží o šest korun, do roku 2007 budou cigarety dražší o 13 korun
Červenec
  • začne platit zákon o kolkování lihu a tvrdého alkoholu

Levný textil z Asie

Na český trh může mít značný vliv zrušení dovozních kvót na textil z členských zemí WTO, tedy i z většiny asijských zemí. Tuzemské textilky, které levnému dováženému oblečení jen stěží konkurují už nyní, budou mít ještě větší problémy. To se však netýká jen ČR, podobná dilemata, zda snižovat cenu nebo zvyšovat kvalitu, řeší většina evropských výrobců textilu. Evropská unie se dušuje, že příliv textilu, především z Číny, bude monitorovat. Sama Čína navíc zavedla vývozní cla, i když jen symbolická.

Evropské státy se také mohou těšit na to, že začnou mezi sebou obchodovat s povolenkami na vypouštění emisí. Česko se těchto obchodů bude muset zdržet. Zákonodárci nedokázali normu schválit včas, nevyšla ve sbírce zákonů a ČR ji ještě neobhájila u Evropské komise. Poslanci stanovili povolenky na 107 miliónů tun emisí, je pravděpodobné, že EU toto číslo sníží. [celá zpráva]