Podle agentury ČTK mluvil jeho zástupce slovensky, česko-slovenská skupina Penta ani slovenský J&T však nepotvrdily, že by kupci byly právě ony. Dražby se zúčastnilo celkem sedm účastníků.

"Tato dražba je v českých poměrech naprosto ojedinělá zejména výškou nominální hodnoty předmětu dražby. Minimální cena, za kterou bylo možno tuto rekordní pohledávku v dražbě získat, je 76 miliónů korun, nejnižší příhoz byl stanoven na 2 milióny korun a dražební jistota byla 8,6 miliónu korun," uvedl Radek Zeman, mediální zástupce firmy Clanroy Sales, která aukci pořádala.

Cena za IPB

Pohledávka je domnělou cenou zkrachovalé IPB. Japonská společnost Nomura, bývalý vlastník banky tvrdí, že při prodeji banky by získala právě takovou sumu. Stát však převedl rozkládající se IPB za symbolickou jednu korunu pod ČSOB. Nomura tak o sumu vede arbitrážní řízení pro poškození investice. Cenu 40 miliard stanovil auditor HSBC Investment Bank.

ČSOB samozřejmě tvrdí, že pohledávka neexistuje a že faktická hodnota firmy byla v době převodu záporná. V tom se banka opírá o jiné dva auditorské posudky.

Pokud ČSOB spor prohraje, částku 40 miliard novému majiteli této pohledávky zaplatí stát, který se za ČSOB zaručil.