"Pokud jde o výši investice, bude to tak jako u Fordu, možná ještě více," řekl Rusko. Jméno společnosti chce prozradit až začátkem příštího týdne. Oba investoři vytvoří asi 5000 pracovních míst. Getrag bude u města Kechnec na Košicku vyrábět převodovky do automobilů.

Rusko naznačil, že v lednu oznámí investici na Slovensku další dvě firmy, jedna půjde opět na východ země, druhá na střední Slovensko.

Stát a investiční agentura Sario dohodly podle Ruska za první tři čtvrtletí letošního roku 43 projektů za zhruba 1,8 miliardy eur. Investice přinesou 13 tisíc nových pracovních míst. Loni úřady dohodly 22 projektů za 1,16 miliardy eur s příslibem 6800 pracovních míst.

Rusko si pochvaloval, že zahraniční společnosti v poslední době projevují větší zájem o regiony s nejvyšší nezaměstnaností. "Dokázali jsme prolomit bariéru, která dlouhá léta bránila investování na východě Slovenska," uvedl. Do konce roku 2010 by měla být dostavěna dálnice mezi Košicemi a Bratislavou. Slovensko firmy láká hlavně devatenáctiprocentní daní pro firmy. To je jedna z nejnižších daní v Evropě.