Také ruský plynárenský gigant Gazprom už oznámil, že se o Jugansk bude v neděli v aukci ucházet. Mohl by mít ale problém, protože po rozhodnutí soudu daly od aukce ruce pryč banky, které chtěly pro Gazprom koupi Jugansku financovat. V jejich čele stojí Deutsche Bank. Banky oznámily, že počkají, až americký soud vydá další rozhodnutí.

Ústavy chtěly Gazpromu půjčit na nákup asi 10 miliard dolarů. Nyní tvrdí, že by riskovaly, že se v USA dostanou do právních sporů.

Soudkyně konkurzního soudu Letitia Clarková, která o bankrotu rozhodovala, tvrdí, že problémem není ani tak samotný prodej Juganskneftěgazu jako to, že o něj má eminentní zájem právě Gazprom. Nařízení se proto týká této firmy a také bank, které by nákup chtěly financovat. Clarková rozhodla, že prodej se má odložit o deset dnů.

Sporná platnost rozhodnutí

Americký úpadkový zákon má podle představitelů společnosti Jukos, kteří u něj ve středu podali návrh na ochranu před věřiteli, v tomto konkrétním případě celosvětovou právní platnost, protože Jukos má v Texasu několik podnikatelských aktivit. [celá zpráva]

"Účastníci mezinárodního obchodu, v Rusku, ve Spojených státech i všude jinde, potřebují mít vyhlídky na to, že jestliže investují do zahraničních podniků, mohou tak učinit beze strachu, že se jejich investice mohou stát předmětem konfiskačních akcí orgánů zahraniční vlády," uvedla Clarková.

Aukce bude

"Prodáváme Jugansk nařízením soudního exekutora a dosud jsme nedostali žádný příkaz ke zrušení aukce. Tudíž ji i nadále plánujeme," řekl mluvčí ruského Fondu federálního majteku. Úředníci tvrdí, že je nesmysl, aby se řídili rozhodnutím soudu v jiné zemi.

Divize Jugansk má být prodána, aby snížila daňové nedoplatky, které Jukosu vyměřily státní úřady. Vyšplhaly se už na 27 miliard dolarů. Vyvolávací cena Jugansku je 8,5 miliardy dolarů, podle odhadů je cena firmy asi třikrát vyšší.

Jukos se podle pozorovatelů stal obětí kampaně, kterou proti podniku vede Kreml, aby se pomstil bývalému řediteli Michailu Chodorkovskému za jeho politické ambice. Chodorkovskij je od loňského října ve vazbě a je souzen za daňové úniky a za podvod při privatizaci.