Oskar se k tomu, zda bude mít o licenci zájem nevyjádřil, usiloval o ni ale už před třemi lety. Pro vysokou cenu tehdy ze soutěže odstoupil. Podle neoficiálních informací by za licenci rád zaplatil mezi 300 a 500 milióny korun. To je méně než čtvrtina ceny, kterou stát požaduje.

"Nevidíme důvod, proč by třetí licence na UMTS měla být udělena za úplně jiných podmínek než ty dvě předchozí," řekla mluvčí Eurotelu Diana Dobálová. Rovněž T-Mobile je podle mluvčího Jiřího Hájka přesvědčen, že cena licence by měla být na úrovni, za jakou ji získali operátoři před třemi lety.

Přednostní nabídka pro Oskara bude platit do konce února, pokud ji nevyužije, bude vyhlášeno druhé kolo výběrového řízení. Pokud nikdo nenabídne dvě miliardy korun, stát licenci neprodá. Předseda ČTÚ tvrdí, že existují dva zájemci o licenci, proto chtěl úřad původně výběrové řízení vyhlásit. [celá zpráva]

Rychlejší přenos dat

Eurotel a T-Mobile měly spustit UMTS v roce 2006, za to, že cenu za licenci splatí dřív, ale mohly spuštění technologie odložit.

Výhodou tzv. sítí třetí generace UMTS proti GSM má být vedle univerzálního celosvětového využití také několikanásobně rychlejší přenos dat. UMTS však již nyní konkurují technologie jako CDMA či EDGE, které s nižšími náklady rovněž umožňují rychlejší přenosy dat v mobilních sítích.

ČTÚ plánuje vypsat výběrové řízení i na licenci pro mobilní datovou síť, která může konkurovat právě technologii CMDA. Zájemcem je společnost T-Mobile, která nyní nabízí přenos dat pomocí technologie EDGE.