Stanice měření emisí budou od nového roku fotit kontrolovaná auta. Snímky pak budou společně s výsledky měření on-line ukládat do informačního systému ministerstva dopravy. Začne tak ostrý provoz systému, který stanice testovaly už během listopadu a prosince. Podobným způsobem se už od roku 2016 dokumentuje přítomnost vozidla na stanicích technické kontroly.

„Už nebude možné, aby vozidlo dostalo záznam o úspěšné kontrole emisí, aniž by stanici ve skutečnosti navštívilo. Když neprojde měřením na jedné stanici, nemůže také tak snadno zkoušet štěstí na jiné. Protokoly měření totiž kromě fotografií obsahují i časy a dobu kontrol. Záznamy navíc není možné přepisovat,“ řekl ministr dopravy Dan Ťok.

Nestíhali dodat počítače

Původně měly všechny stanice měření emisí pořizovat fotodokumentaci už od prosince. Informační systém ministerstva byl na spuštění stoprocentně připraven. Řadě stanic ale jejich smluvní dodavatelé nestihli včas dodat počítačové vybavení, které je potřebné k propojení s informačním systémem.

Ministerstvo dopravy jim proto na začátku prosince povolilo, aby mohly do konce roku vydávat protokoly v původním režimu. Od 1. ledna však již nebude možné vydat platný protokol o výsledku měření emisí, pokud stanice nebude do systému připojena, uvedlo ministerstvo.

„Zavedení stejných kontrolních pravidel pro STK i emise zásadně zúží prostor pro podvody a manipulace, jako je například obcházení měření emisí u vozidel, kterým chybí filtr pevných částic,“ řekl už dříve prezident Autoklubu ČR Jan Šťovíček.

Do informačního systému ministerstva dopravy se zatím přihlásilo přibližně 1080 stanic měření emisí.