Na finančním trhu se tyto nálady projevily růstem akciových trhů v Evropě i ve Spojených státech a posilováním dolaru k ostatním měnám. Kolují dokonce nejrůznější fámy, které optimismus dále podporují, jako například spekulace o vyjednávaní mezi americkými jednotkami a elitními iráckými gardami o kapitulaci irácké strany.

Optimismus na finančních trzích má však stále křehké základy. Situace na trhu se může velmi rychle změnit v případě, že z Iráku přijdou zprávy o komplikacích při postupu spojeneckých vojsk. Stejně tak případné zprávy o velkém poškození iráckých ropných polí by dokázaly současné nadšení rychle zchladit.

Během následujících dnů se tak trend na akciovém i devizovém trhu může ještě několikrát otočit.

Koruna se vzpamatovala

V klidu zůstává situace na domácím devizovém trhu. Koruna se již zcela vzpamatovala z nepříjemného překvapení, které jí uchystala včera zveřejněná čísla o HDP, a od rána mírně posilovala za naprostého nezájmu investorů.

Toto mírné posilování by mělo přetrvat do příštího týdne, který bude stále ještě poznamenán zvýšeným zájmem o mezinárodní politickou situaci. Proto by i v příštím týdnu měl zůstat zájem o obchodování s korunou malý.

O českém bankovnictví se dnes příznivě vyslovila mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Ve zprávě, která byla dnes zveřejněna, se uvádí, že bankovnictví se již téměř stabilizovalo, dobře na něj působí vlastnické změny i přibližování České republiky k Evropské unii.

Podle Standard & Poor's můžeme v nejbližší době čekat, že nízké úrokové sazby budou nadále podporovat rozvoj institucí, které vytvářejí velkou konkurenci bankám, jako jsou například alternativní poskytovatelé úvěrů.

A je nutné upozornit ještě na jeden aspoekt věci. Poté, co Union banka a Plzeňská banka předvedly, jak rychle může banka přijít o licenci, si bude stále více bankovních klientů rozmýšlet, jakému ústavu své úspory svěřit. Je zřejmé, že ty finanční instituce, které za sebou budou mít silný zahraniční kapitál, budou při získávání klientů v konkurenční výhodě.