Státní rozpočet ČR počítal s těmito penězi už v letos. Vláda se ale musí smířit s tím, že miliardy dostane až příští rok. PKN totiž na koupi Unipetrolu jaksi "pozapomněl", když řešil personální problémy ve firmě. Nedodal tak Evropské komisi včas podklady pro to, aby mohla o veřejné podpoře a monopolním postavení rozhodnout dřív.

Polským státem vlastněný PKN Orlen zažívá v posledních týdnech otřesy. Ve funkci se vystřídali tři generální ředitelé během několika týdnů. Představitelé firmy jsou navíc vyšetřování, protože podnik je  zapleten do rozsáhlého skandálu, který v Polsku zasahuje až do nejvyšší politiky a tajných služeb. Orlenu tak na Unipetrol tak nezbývá čas.

Stát má zatím desetinu

PKN už státu zaplatil 1,3 miliardy korun. Tato částka ČR zůstane i v případě, že z prodeje sejde. Celou částku dostanou fondy dopravy a bydlení.

PKN byl pro český stát jediným partnerem pro jednání, i když do soutěže šel společně s Agrofertem a americkou firmou ConocoPhilips, která v ČR provozuje čeprací stanice Jet. Tyto tři podniky se rozhodly, že se vzájemně vypořádají až po ukončení prodeje.