Jeřáb, který po havárii hasiči řízeně sesunuli do objektu nádrže, zatím podle něj zůstává na dně nádrže. O termínu jeho odstranění bude rozhodnuto později, až se odborníci shodnou na optimálním způsobu.

„Jeřáb je 25 až 50 metrů pod hladinou, což závisí na výšce hladiny v souvislosti s přečerpáváním vody mezi dolní a horní nádrží. Po sesuvu jeřábu do nádrže zajistili hasiči i pracovníci elektrárny důkladné vyčištění sdruženého objektu, na kterém byl jeřáb zaklíněný, a především samotné vodní nádrže a její hladiny. Práce na čištění nádrže budou průběžně pokračovat, dokud bude jeřáb pod vodou,“ vysvětlil mluvčí.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně patří mezi sedm divů Česka.

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně patří mezi sedm divů Česka.

FOTO: Novinky

Neštěstí se stalo 13. října po desáté hodině dopoledne. Jeřáb, který pracoval na sdruženém objektu a prováděl jeřábnické práce při pravidelné revizi česel (zařízení pro zachycování plovoucích nečistot), se z dosud nezjištěných příčin převrátil na střechu, částečně visel nad vodní hladinou a břemeno spolu s ramenem zasahovalo až do vody. Muž, který jeřáb obsluhoval, zůstal strojem zavalen a na místě svým zraněním podlehl. Případem se zabývá policie. [celá zpráva]

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Převrácený jeřáb u dolní nádrže elektrárny Dlouhé stráně

„Vyšetřování příčin havárie si pravděpodobně vyžádá několik týdnů až měsíců, protože bude třeba zpracovat odborné znalecké posudky. Zatím můžeme jen upřesnit, že jeřábnické práce byly poskytnuty dodavatelsky externí firmou a za Skupinu ČEZ si nejsme vědomi porušení žádných technologických ani legislativních postupů,“ dodal Sobol.