Cena ropy v tomto týdnu výrazně klesla a i když se Brent na konci února prodával až za 34 dolarů, od té doby už cena klesla o více než 25 procent. Podobně se vyvíjí také cena WTI, která bývá dražší než Brent, protože obsahuje méně síry. WTI se ještě koncem února prodávala za téměř 40 dolarů.

Vysoké ceny ropy byly spíše výsledkem spekulace a analytici již dříve upozorňovali, že cena výrazně klesne, jakmile USA zahájí válku. To se vyplnilo ještě dříve, než na Bagdád dopadly první rakety, po zahájení útoku ve čtvrtek se ale pokles cen ropy ještě urychlil. Z trhu totiž zmizel značný stupeň nejistoty, napsala agentura Reuters.

Trhy čekají na vývoj

Dolar na asijských burzách po zprávě o pozemním útoku posiloval. Nárůst byl ale pouze mírný, což naznačilo, že trh ještě není přesvědčen o tom, že nynější rychlý a téměř bezproblémový postup jednotek znamená, že válka bude krátká a že bude možné zabránit dalším rizikům, například požárům ropných polí.

V závěru pátečního obchodování v Asii se dolar vůči euru prodával v kursu 1,0599 USD, a posílil tak z předchozích 1,0621 USD, kde kótoval ve čtvrtek večer v New Yorku. Na paritě s japonským jenem kurs americké měny vzrostl na 120,42 z předchozích 120,25 JPY a euro k jenu posílilo na 127,69 ze 127,58 JPY.

Podle analytiků tříprocentní nárůst dolaru vůči jenu během uplynulých deseti dnů ukázal, že trh zatím počítá s nejoptimističtějším scénářem, tedy s krátkou válkou s minimálními ztrátami na životech a malým dopadem na ekonomiku Spojených států.