"Posilování koruny stále nebere konce a investoři pokoušejí nové a nové rekordy," uvedl hlavní ekonom Volksbank Vladimír Pikora. Podle něj se ukazuje, že kromě předchozích spekulací o formě prodeje Českého Telecomu je ve hře více posilujících faktorů. Také ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová uvedla, že víra zejména zahraničních investorů v českou měnu je bezmezná.

Investoři sázejí na přítok dalších přímých zahraničních investic do Česka. Navíc čísla z ekonomiky jsou příznivá a optimistická nálada panuje i na okolních trzích. Obavy z repatriace zisků do zahraničí a následného oslabení měny tak prý v současnosti nejsou příliš slyšet.

Počet pracovních míst roste pomaleji

Dolaru dnes uškodila především nová čísla z americké ekonomiky, podle kterých roste počet pracovních míst výrazně pomaleji, než se očekávalo. Zatímco trh předpokládal, že počet míst mimo zemědělství stoupne o 180 tisíc, ve skutečnosti to bylo jen 112 tisíc. Tato data jsou přitom dobrým indikátorem dalšího vývoje ekonomiky, řekl Pikora.

Podle něj by však americká měna možná padala i bez špatných zpráv. "Dolar je nyní utržený ze řetězu a nenechá se snadno zkrotit jednou statistikou," řekl. Proražení úrovně 23 korun za dolar je podle něj pravděpodobně otázkou nejbližších dnů.

Slabý dolar Čechům zlevňuje benzin a naftu u čerpacích stanic, lidé ušetří také na elektronice. Podle ekonomů by však dlouhodobě silné euro a slabý dolar mohl ublížit evropským exportům a tím i celému hospodářství Evropské unie. To by se již v příštím roce mohlo negativně promítnout i do české ekonomiky.

Trend posilování koruny by se podle analytiků mohl zastavit v prosinci, kdy budou investoři vybírat zisky a prodávat korunu. Vůči euru by se podle Krejčího mohla koruna dostat na 31,20 Kč/EUR, vůči dolaru experti odhadují oslabení k 24 Kč za dolar.