Pokud by ministerstvo peníze na projekty uvolnilo, hrozilo by, že kontrola z Evropské unie by kvůli špatnému nastavení systému mohla peníze žádat zpět. Audit prováděla společnost PricewaterhouseCoopers.

"Správné nastavení systémů pro čerpání prostředků z EU výrazně snižuje riziko vracení takto získaných peněz v budoucnu, pokud by Evropskou komisí byla zjištěna nějaká nesrovnalost," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Jeho resort sliboval kladné výsledky auditu i přesto, že se objevovaly informace, že programy jsou připraveny pozdě, narychlo a kontrolou neprojdou.

Prošly jen programy zemědělství a průmyslu

Auditem prošel pouze Operační program průmysl a podnikání, který připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu a Operační program Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství připravený resortem zemědělství. Ostatní, které měly na starosti ministerstvo pro místní rozvoj nebo ministerstvo práce, budou muset chyby ještě opravit.

Negativní hodnocení měl Kohezní fond, OP Rozvoj lidských zdrojů, JPD 3, Equal, Společný regionální operační program, JPD 2, Interreg, OP Infrastruktura

"Auditorské zprávy popisují stav ke konci července letošního roku, což byl termín pro předání veškeré podpůrné dokumentace auditorům," tvrdí mluvčí ministra financí Marek Zeman. Je tak možné, že instituce, které programy připravily je už stihly opravit, dle představ EU.