Příští rok by obě strany měly začít jednat o vytvoření společné zóny volného obchodu (FTA), informovaly v pátek světové agentury, které monitorují schůzku ASEAN v Laosu.

"Dohodli jsme se, že do roku 2009 odstraníme cla u 80 procent produktů," řekl jihokorejské agentuře Yonhap poradce jihokorejského prezidenta Čong U-song. Později by se podle něj navíc mělo jednat i o osvobození od cel u zbývajících 20 procent výrobků.

Podle delegátů schůzky v laoském Vientiane by jednání s Japonskem by mělo skončit zhruba do dvou let, stejnou délku vyjednávání pak podle agentury Yonhap očekávají i vládní úředníci v Soulu.

Motivací je i čínská hrozba

Japonsko i Jižní Korea jsou už dnes významným zdrojem investic a pomoci pro země v jihovýchodní Asii. Zhruba 60 procent pomoci, kterou region dostává ze zahraničí, pochází právě z Japonska. Jen loni Japonci zemím v této oblasti poskytli pomoc za tři miliardy dolarů (kolem 75 miliard korun).

Pokud se východoasijští giganti s ASEAN dohodnou, konkurence na světových trzích se opět podstatně zvýší. Sny ekonomů o vytvoření globálního trhu bez obchodních bariér se zatím realizují pouze na platformě sílících hospodářských bloků jako jsou Evropská unie, NAFTA (společný trh USA, Kanady a Mexika) či právě ASEAN. Tyto bloky si však mezi sebou stále více konkurují.

Proto se Japonsko a Jižní Korea laoské schůzky ASEAN účastní, přestože nejsou jeho členy. S desetičlenným blokem států chtějí více spolupracovat mimo jiné proto, že se v této části Asie začíná již silně angažovat Čína, která by se tak mohla snadno usadit na trhu.

Podle britského listu Financial Times se Japonsko začalo zajímat o volný obchod s ASEAN až poté, co takovou dohodu nabídla seskupení Čína. Kritici však namítají, že Tokiu o volný obchod nejde a hodlá se zaměřovat na bilaterální jednání, aby sebralo vítr z plachet Pekingu.

Spolupráci s ASEAN, jehož členy jsou Barma, Brunej, Filipíny, Indonésie, Kambodža, Laos, Malajsie, Singapur, Thajsko a Vietnam, prohlubují však i další státy v regionu. Do konce desetiletí by s ním chtěly podepsat smlouvu o volném obchodu i Austrálie a Nový Zéland, vedle Číny se větší pozornosti dožaduje už i Indie. Podle odborníků je velmi pravděpodobné, že se jihovýchodní Asie stane do roku 2020 obří zónou volného obchodu a ekonomické integrace podle vzoru Evropské unie.