Více než původní patnáctka EU nepodporuje své podniky jen ČR, ale  všechny nové členské země Unie. U ČR je to ale podle Montiho nejvýraznější. EU přitom proti podporám trvale bojuje, protože je považuje za protisoutěžní.

"Zatímco v roce 2000 deset nových států EU utratilo na podporách 4 miliardy eur, v roce 2003 to bylo osm miliard eur," uvádí list

Tuzemské firmy dostávají až sedminásobek toho, co je v EU obvyklé. Uvádí to list Financial Times, který Montiho zprávu cituje. V českém rozpočtu to je roční výdaj téměř tři procenta HDP, tedy asi 70 miliard korun ročně. To je více, než činí například výdaje na obranu země.

Monti připomíná například 2,4 miliardy eur, které ČR dala na očištění bank před špatnými úvěry před jejich privatizací.

Vše je v souladu  EU

České ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo, že neposkytuje podnikům žádnou podporu, která by byla v rozporu s předpisy Evropské komise. "Podpora malým a středním podnikům, vědy a výzkumu, investiční pobídky, stejně jako programy strukturálních fondů, všechny odpovídají standardním pravidlům a podléhají notifikačním povinnostem EK," uvedl mluvčí MPO Ivo Mravinac.

V hutnictví je podpora podle něj komisí schválená, sledovaná a průběžně hodnocená. Státní subvence navíc podle Mravinace sleduje antimonopolní úřad. "Bez jeho souhlasu není na tomto poli možný jakýkoli krok," doplnil.

Komisař Monti zveřejní první přehled státní pomoci v rozšířené EU v úterý v Evropském parlamentu. Státní pomoc je podle něho jednou z největších překážek zvýšení konkurenceschopnosti evropské ekonomiky, protože udržuje při životě špatné podniky a neperspektivní odvětví na úkor dynamických a životaschopných firem.