Ubytovací služby, na něž se nyní vztahuje snížená pětiprocentní sazba DPH, se měly do základní sazby přesunout 1. ledna. Vláda pak schválila, že přesunutí do vyšší sazby se o rok odloží. Nyní by ale mohl původní zákon platit. Sněmovna ho stihne projednat nejdřív 14. prosince, pak ho ještě musí podepsat prezident republiky. Platit by začal až zveřejněním ve Sbírce zákonů.

Spolu s ubytováním se v ohrožení ocitlo i nižší vstupné do muzeií, historických památek a zoologických a botanických zahrad. Také ono nemělo od ledna zdražit, jak vláda původně předpokládala. Levnější měl být také vstup na sportoviště, ubytování vysokoškoláků na kolejích a stavební práce u objektů pro sociální bydlení.

Ubytování doplatí na odpad a cukrovinky

Žádné z těchto snížení Senátorům nevadilo, novelu vrátili kvůli jiným věcem. Chtějí, aby se do vyšší sazby nepřesouvala DPH ze svozu a likvidace odpadu a chtějí také snížit sazbu u nečokoládových cukrovinek. Dalším pozměňovacím návrhem chtějí zvýhodnit neziskový sektor při poskytování služeb nebo dodání zboží, pokud úzce souvisejí s ochranou a výchovou dětí a mládeže.

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) všechny tyto změny odmítl, souhlasil jen s technickými zpřesněními novely.

Ministerstvo financí navrhlo zákon o DPH novelizovat kvůli připomínkám, které měli zákonodárci k předchozí změně zákona o DPH, přijaté kvůli vstupu ČR do EU. Navrhované změny reagují i na dosavadní zkušenosti s uplatňováním zákona v praxi a odstraňují nejednoznačnosti některých ustanovení.