„Podáme proti mýtnému žalobu,“ řekl ministr v pátek. Německá Spolková rada v pátek schválila zpoplatnění užívání německých dálnic pro osobní vozidla od roku 2019. [celá zpráva] Podle rakouského ministra dopravy se jedná o „mýtné pro cizince“ a „diskriminaci na základě státní příslušnosti“.

Kdy přesně Rakousko žalobu podá, je otevřené. K porušení evropských smluv se totiž podle Leichtfrieda se musí nejprve vyjádřit Evropská komise. Až poté bude možné podávat žaloby.

Kritiku však ministr dopravy směřoval i komisi, která současnou podobu německého mýta odsouhlasila jakožto kompromisní návrh.

„Jednání komise je skandální,“ nechal se slyšet Leichtfried.

Němcům bude mýto kompenzováno

Nesouhlas s německým postupem vyjádřily i další středoevropské země včetně České republiky.

Německo už zákon o mýtném pro osobní auta schválilo v roce 2015, kvůli výhradám Evropské komise a protestům sousedních zemí ho ale dosud nezavedlo. Evropská komise původní normu považovala za diskriminační. Po zhruba dvou měsících se obě strany dohodly na kompromisu.

Podle kritiků je kompromisní návrh i nadále diskriminační. Řidiči aut registrovaných v Německu totiž mýtné sice také zaplatí, posléze se jim ale o zaplacenou částku sníží daň z motorových vozidel. Zahraničním řidičům žádné kompenzace vypláceny nebudou.