Souhlasit s ním musí ještě Senát, prezident republiky a také Evropská komise. Norma je totiž obdobná pro celou EU, podniky tak budou moci s povolenkami obchodovat i v zahraničí.

O množství povolenek se zvedl boj mezi ministerstvem životního prostředí a ministerstvem průmyslu a obchodu, potažmo průmyslovými svazy. Zatímco šéf resortu životního prostředí Libor Ambrozek chtěl množství povolenek na emise snížit na 100 miliónů tun, průmyslové svazy prosazovaly až 117 miliónů tun.

Nešlo ani tak o faktické znečištění prostředí, české podniky loni vypustily do ovzduší necelých 100 miliónů tun, jako spíš o peníze, které by z obchodu s povolenkami měly. Pokud by tedy prošlo 117 miliónů tun, znamenalo by to více peněz z obchodu s firmami, především v zahraničí, kterým by se povolenenk nedostávalo, protože jejich země byla při jejich udělování přísnější.

Kvůli požadavkům se Ambrozek neovládl

Ministr životního prostředí upozornil, že vyšší limit by neschválila Evropská komise. Už u stávajících 107,6 miliónů prý budou problémy.

Na začátku týdne poslal právě šéfům průmyslových podniků vulgární zprávu, v nímž pohrozil, že přijetí zákona zablokuje, pokud budou dál nátlakem požadovat zvýšení limitu. [celá zpráva]