Průměrná mzda v celé ČR byla 17 817 korun. meziročně vzrostla asi o 6,4 procenta, zatímco v samotném hlavním městě to bylo o 5,7 procenta.

V Praze se mzdy ve firmách zvedly o 5,7 procenta, v průměru za celou Českou republiku byly vyšší o 6,4 procenta. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Tradičně nejlépe placení jsou zaměstnanci ve finančním sektoru a zaměstnanci v letecké dopravě. Letos v pololetí se jejich průměrné platy pohybovaly mezi 30 a 40 tisíci korun. Letos je ale předstihli lidé, kteří jsou činní v oblasti výpočetní techniky. U nich ČSÚ uvádí průměrnou mzdu převyšující 47 tisíc korun.

Nejhůře jsou na tom lidi v textilkách

Lukrativními zaměstnáními jsou v Praze podle statistiky také práce související s výrobou radiových, televizních a spojových zařízení, či vydavatelskou činností.

V mnoha profesích ale ani v Praze lidé nedosáhnou na celorepublikový průměr. Jsou to pracující v zemědělství, textilní výrobě či kožedělném průmyslu. Například zaměstnanci v textilním průmyslu si navzdory tomu, že se jim platy zvedly meziročně o 14,2 procenta, vydělali v průměru jen 13 107 korun.

Vyšší náklady na život

O několik tisícikorun víc na výplatní pásce ale neznamená, že lidé žijící v hlavním městě jsou výrazně bohatší. Ony tisícikoruny většinou zase zpětně utratí za bydlení, energii, oblečení nebo boty. Například pronájem bytu 2+1, který běžně vyjde na pět až sedm tisíc korun, stojí v Praze asi 10 tisíc korun. Koupě podobného bytu do osobního vlastnictví výrazně přesahuje milión korun.