Zisk ČEZu klesl v porovnání s loňským rokem o 25 procent. Je to však dáno tím, že loňský zisk nelze opakovat, ČEZ tehdy prodal podíl ve firmě ČEPS za 8,3 miliardy korun. Podle firmy je letos prokazatelnější spíš růst provozního zisku o třetinu na 8,4 miliardy korun.

Ostatní firmy si v porovnání s loňskem ještě více polepšily. Nejvýrazněji Škoda Auto, která vydělala o 62 procent více než loni. Vzrostl na 2,37 miliardy korun. K růstu podle firmy prospěly vyšší prodeje vozů. Škodě se tak dařilo více než jejímu mateřskému Volkswagenu. Tomu kvůli konkurenci a nevýhodným směnným kurzům klesl zisk o 44 procent na 459 miliónů eur.

Růstem zisku o polovinu se může pochlubit i Československá obchodní banka (ČSOB), o 38 procent vzrostl zisk farmaceutické Zentivy. Firma která vyrábí především tzv. generika, tedy léky, kterým vypršela patentová ochrana, vydělala do října 1,19 miliardy korun.

Zisky firem za prvních děvet měsíců roku 2004
firma zisk (v mld. Kč) meziroční nárůst (v%)
Česká spořitelna 5,7 +3
Český Telecom 4,5 +22
ČEZ 9,95 -25
ČSOB 5,26 +50
Komerční banka 5,64 -6
Škoda Auto 2,37 +62
Zentiva 1,19 +38
pozn: s výjimkou Českého Telecomu jsou výsledky nekonsolidované

Pětimiliardové banky

Tři největší banky v ČR vydělaly za prvních devět měsíců téměř stejnou sumu, něco málo přes pět miliard. Komerční banka a Česká spořitelna přitom v porovnání s loňskem výrazně neposkočily ani jedním směrem a jejich čistý zisk je s tím loňským srovnatelný. [celá zpráva]

Český Telecom, který je několik měsíců před privatizací, vykázal konsolidovaný zisk 4,5 miliardy korun. Lidé sice stále odhlašují pevné linky, jen do října to bylo 190 tisíc, firma ale vydělává hlavně na datových službách. K výsledku firmě pomohl hlavně zisk 5,3 miliardy mobilního operátora Eurotel, který je čistě v područí Telecomu.