K variantě prodeje přes kapitálový trh se přiklání ministr financí Bohuslav Sobotka a také privatizační komise. V ní mají své zástupce ministerstva financí a informatiky a dopravy a Fond národního majetku (FNM).

"Komise se na základě zhodnocení všech předložených možností a po zvážení doporučení poradce, kterým je konsorcium Credit Suisse First Boston a České spořitelny, rozhodla doporučit vládě prodej prostřednictvím kapitálových trhů," sdělila komise prostřednictvím mluvčí FNM Petry Krainové. Poradce se spíše přiklonil s veřejné soutěži.

I ministr informatiky Vladimír Mlynář, pod kterého Telecom formálně spadá, je zastáncem prodeje konkrétnímu zájemci. Navrhuje dvoukolovou soutěž. V prvním kole by byla podmínkou účast strategického partnera a ve druhém kole by rozhodovala už jen cena.

Ministr Sobotka je ale pro možnost prodat Telecom na trhu. Výnos by sice byl menší, odpadlo by ale podezření, že některá skupina byla v soutěži ve výhodnějším postavení. K této možnosti se už přiklonil i premiér Stanislav Gross. Má ovšem jednu podmínku. Výnos nesmí být výrazně nižší. Vláda se chce prodejem společnosti zabývat v listopadu.

Cena Telecomu je asi 50 miliard korun

Vzhledem k rozdílným stanoviskům se zřejmě vláda bude snažit nejprve vysondovat, jaké jsou předběžné nabídky, a pak teprve rozhodne o způsobu prodeje. Nynější tržní hodnota podílu státu v Telecomu je asi padesát miliard korun. Analytici odhadují, že stát by mohl za svůj podíl utržit až šedesát pět miliard. 

O koupi Českého Telecomu je už teď několik uchazečů. Oficiálně sice svůj zájem potvrdila jen dánská telekomunikační společnost TDC spolu s Goldman Sachs, mluví se ale i o operátorech Vodafone a Orange či tuzemské finanční skupině PPF.

Čistý zisk skupiny čtyři a půl miliardy

Telecom ve středu oznámil své konsolidované hospodářské výsledky za letošní první tři čtvrtletí. Čistý zisk skupiny Český Telecom se meziročně zvýšil o 21,9 procenta na 4,5 miliardy korun a výnosy se zvedly o 24 procent na 46,5 miliardy korun. Celkový počet pracovníků skupiny poklesl o 22,5 procenta na 11 705. 

K lepšímu hospodaření přispěla skutečnost, že Telecom si započítává i výsledek Eurotelu. "Dobrých výsledků jsme dosáhli přes negativní dopady rozhodnutí regulátora, jímž je Český telekomunikační úřad. Regulační prostředí je v ČR velmi deformované a vede ke zvýšenému tlaku na naše tradiční zdroje výnosů, zejména hovorného a měsíčních poplatků," řekl generální ředitel Eurotelu Gabriel Berdár. Ten si změnu prostředí slibuje od chystaného zákona o elektronických komunikacích.