"S ohledem na náročnost celé operace, která představuje úpravu zhruba 1080 bankomatů, 10 tisíc platebních terminálů a více než 2,7 miliónu platebních karet, bude úprava platebních terminálů zahájena na jaře příštího roku a vydávání čipových karet na podzim příštího roku," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdůšková.

Jako první zavedla čipové karty v ČR Komerční banka. "První čipová transakce se uskutečnila v červnu roku 2000," sdělila banka. Klientům je ale začla vydávat až loni v únoru. Tři měsíce nato na ni navázala ČSOB. Její dcera Poštovní spořitelna se sice může pochlubit úplně první čipovou karou - Maxkartou, ta ale nesplňovala mezinárodní standardy.

Většina terminálů čipy neumí číst

Čip by měl na kartě nahrazovat magnetický proužek. Na rozdíl od "staré" technologie se prakticky nedá zkopírovat, a karta je tak daleko bezpečnější. Na čip lze také uložit mnohem více dat. Kromě údajů o stavu účtu, které se vlezou na proužek, může být u čipové karty i údaj o úvěrech, či o nejrůznějších věrnostních programech.

Problém je v tom, že všechny karty, které jsou označovány za čipové, jsou jakési hybridy. Mají totiž i magnetický proužek. Většina bankomatů a terminálů totiž není schopná čipy číst, a i když na kartě jsou, čtečky využívají hlavně magnetický pruh. Pokud ale zařízení umí čip akceptovat, dává mu automaticky přednost. Magnetický proužek je ale na kartě i kvůli terminálům v zahraničí. Ne všechny země totiž čipovou technologii zavedly.

Vydání karet stojí stamilióny

Úmluvy společnosti Visa a Matercard stanovují, že všechny karty mají být čipy vybaveny od roku 2005. Česko ale něco takového nestihne. Tři z bank, e-Banka, HVB Bank a Živnobanka začnou karty vydávat na začátku příštího roku. Volksbank začne hybridní karty vydávat už v listopadu 2004. GE Capital bank karty testuje, kdy je ale klientům nabídne, zatím neupřesnila.

Připojení České spořitelny ovšem bude klíčové. Banka odhaduje, že vydávání nového typu karet a úprava terminálů ji přijde na 450 miliónů korun. Celý přechod na čipy banky vyjde asi na miliardu korun. Odborníci odhadují, že všechny karty by novou technologii mohly mít v roce 2009.