Splátka maximální půjčené sumy 300 tisíc korun by tak při zplození tří dětí vyšla na 210 tisíc korun plus zhruba dvouprocentní úrok. Ministerstvo chce půjčky spustit od 1. prosince, začnou fungovat jen v případě, že návrh schválí vláda. Rozhodnout by měla v řádu týdnů.

Půjčku v takovém případě získají manželé, z nichž alespoň jednomu je méně než 36 let, a také svobodné páry či jednotlivci s dítětem. Splátka v případě 20leté půjčky bude podle ministerstva činit asi 1500 korun měsíčně.

Půjčku budou moci mladí lidé využít nejen na stavbu bytu nebo domu, ale i na jeho koupi. Peníze mohou ale použít také na koupi podílu v družstvu, pokud se stanou nájemníky takto pořízeného družstevního bytu. Ten, kdo už nějaký družstevní podíl vlastní, nebude mít na půjčku nárok.

Změny každou chvíli

Paroubek změnil podmínky půjčky už několikrát. Nejprve měla být určena pro všechny mladé lidi do 36 let. To se ale nelíbilo KDU-ČSL, která tvrdila, že by návrh měl být zaměřen víc prorodinně. Ministr proto podmínky změnil, zavedl bonusy na děti a manželství nebo alespoň dítě dal do základní podmínky. [celá zpráva]

Půjčky mladým bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení. Částka 1,5 miliardy korun na příští rok stačí zhruba pro 5000 žadatelů. Pokud bude zájem vyšší, obrátí se MMR na komerční banky.