Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chtěl původně zvýšit důchody o 500 až 600 korun. Tato představa vyhovovala i odborům. "Samozřejmě jsme navrhovali, aby to bylo více, ale každé zvýšení je dobré, více už státní rozpočet neumožňuje, " řekla Novinkám mluvčí ministerstva práce Kateřina Beránková.

Škromach ale musel brát ohled na rozhodnutí vlády z července. Tehdejší kabinet Vladimíra Špidly odsouhlasil, že penze se budou valorizovat v nejnižší možné výši. To je nyní 412 korun.

Ze státního rozpočtu jde na důchody asi 220 miliard korun, příští rok to bude ještě o 13 miliard více.

Jak se zvednou některé penze (v Kč)
současná penze nová výše penze nárůst
5171 5470 299
6630 7008 378
7164 7571 407
8223 8687 464
8803 9298 495
9311 9834 523
Pozn: Orientační výpočet Práva. Všechny částky jsou zaokrouhlovány směrem nahoru.

Důchodce má 40 procent průměrné mzdy

Poměr výše průměrné hrubé mzdy k průměrnému starobnímu důchodu se v příštím roce v porovnání s letoškem zhorší o 0,6 procenta. Průměrný důchod bude 39,3 procenta průměrné mzdy, ta byla ve druhém čtvrtletí 17 817 korun.

Odbory navrhovaly růst důchodů o 7,5 procenta, aby výše penzí více odpovídala růstu reálných mezd. Podle odborových předáků se Česká republika dostává na hranu toho, k čemu se zavázala. Před několika lety totiž přijala mezinárodní úmluvu, podle níž důchody nemají klesnout pod hranici 40 procent mzdy.

Čtyři stovky nedostanou všichni

Důchodci, jejichž příjem je nižší než uváděná průměrná penze, dostanou přidáno méně než čtyři sta. Pokud má například někdo důchod kolem pěti tisíc, polepší si od ledna o necelé tři stovky. To se týká i jednašedesátileté Jany P. z Berouna: "Dostanu přidáno méně než čtyři stovky, protože mám nižší důchod než průměrný. A přitom jsem celý život poctivě pracovala," řekla Právu.

Podle ní je však každá koruna dobrá: "Ale proč dostávají víc přidáno ti, kteří mají vyšší důchod, než my s penzemi nízkými? Kdybych žila sama, tak se ze svého důchodu neuživím," dodala.

Osmasedmdesátiletá Dagmar H. z Liberce , která žije sama, našemu listu řekla: "Já jsem spokojená s každou korunou. Žít z důchodu pro mě není jednoduché. Opravdu mi to vychází jen tak tak. Sem tam mě podpoří dcera.

Ale myslím si, že daleko hůř než důchodci jsou na tom osamělé mámy s dětmi nebo mladí lidé, kteří mají děti." "I kdybych dostala celou slibovanou částku 412 Kč, tak mě to nijak zvlášť nepotěší, protože se všechno tak rychle zdražuje, že to pro mne bude jen žebrácká almužna," dodala jednasedmdesátiletá Eva M. z Prahy.