„Většina mezinárodních bank má v současnosti projektové týmy, které zjišťují, které operace je třeba přesunout,“ tvrdí Browne.

Banky se obávají ztráty takzvaných passportingových práv, která jim umožňují volné provozování aktivit po celé EU. Premiérka Mayová totiž v poslední době naznačovala, že se přiklání k variantě takzvaného tvrdého brexitu, aby si Británie zajistila kontrolu nad migrací.

Varianty evropské integrace a velikosti evropských ekonomik.

Varianty evropské integrace a velikosti evropských ekonomik.

FOTO: Novinky.cz s použitím Bloomberg

Banky si nemohou dovolit čekat do poslední chvíle, domnívá se Browne. Mnoho menších bank prý plánuje, že zahájí přesun ještě před letošními Vánocemi. Větší banky by se pak mohly stěhovat v prvním čtvrtletí příštího roku.

Jde i o desetitisíce pracovních míst

Podle Browna má obchod britských bank se zahraničím v současnosti hodnotu 20 miliard liber ročně. Šéf BBA předpokládá, že Británie přijde až o 70 tisíc pracovních míst ve finančním sektoru.

Šéf německé centrální banky a člen rady Evropské centrální banky (ECB) Jens Weidmann už v září varoval, že pokud Británie v rámci odchodu z Evropské unie opustí i Evropský hospodářský prostor (EHP), banky sídlící v Británii přijdou o takzvaná passportingová práva, která jsou nutná k působení na jednotném evropském trhu. [celá zpráva]

Vláda premiérky Theresy Mayové podle listu Financial Times zvažuje po brexitu odvádět miliardy liber do rozpočtu EU, díky čemuž by si měly britské banky tato práva udržet. [celá zpráva]