„Toto zařízení řeší situaci, kdy se jeřáb, umístěný na plující lodi, snaží naložit nebo vyložit náklad na pevnou zem, jinou loď nebo na mořské dno. Hák se neustále pohybuje nahoru a dolů, bez kompenzátoru je manipulace hodně problematická,“ vysvětlil Právu Makoviczký.

Dodal, že na trhu existuje pasivní a aktivní kompenzace mořských vln. „Ostatní firmy používají aktivní kompenzaci u jeřábu s nosností do 400 tun, my jsme jediní, kteří dokážou tímto zařízením vybavit jeřáb s nosností až 1200 tun. Můžeme se navíc pochlubit vysokou přesností, a tudíž je zařízení i bezpečnější,“ upřesnil Makoviczký.

Podle Adámka je kompenzátor unikátní v tom, že kombinuje plynovou a hydraulickou část.

Lodě nebudou muset čekat

„Jiné firmy mají třeba jen tu hydraulickou část. A aby dosáhly našeho výkonu, potřebují pětkrát větší hydraulickou stanici. Což je strašně neekonomické,“ podotkl Petr Adámek s tím, že jejich právě testované zařízení je v tomto ohledu velice efektivní a uspoří spoustu energie.

„Firmám, které si ho pořídí, pomůže hlavně v tom, že při práci nebudou muset čekat na přízeň počasí, aby mohly manipulovat s břemenem na vodě,“ pokračoval Adámek.
„Můžou při určité velikosti vln bezpečně fungovat bez toho, aniž by lodě vyčkávaly na vhodné podmínky. Stání a čekání plavidel na přízeň počasí je obrovská finanční ztráta,“ shrnul výhody nového zařízení.

Sviadnovský závod je členem nadnárodní skupiny Huisman, jejíž centrála je v Nizozemsku. Celá skupina Huisman má okolo tři tisíc zaměstnanců, v Česku firma zaměstnává přes šest stovek lidí.