"Pokud budou mít některé členské státy trvalé výjimky, budeme je chtít také trvalé," řekl Sobotka. Podle něj by se v EU měl uplatnit stejný princip pro všechny členské státy.

Dvojí sazby na komerční stavby a na stavby pro bydlení navíc způsobily stavebním firmám už dost starostí. Ačkoliv platí už od května, ministerstvo financí teprve na konci září přesně specifikovalo, která stavba do jaké skupiny patří. Zmatek například vzniká při rekonstrukcích a opravách v domech, v nichž jsou bytové i nebytové prostory

Vše má vyjasnit novela o DPH

Novela zákona o DPH, která nyní leží v parlamentu a zřejmě začne platit od příštího roku, by měla vnést pořádek do všech nejasností, které od května obchodníky a podnikatele v souvislosti se změnami DPH pronásledují. Firmy už by tak měly mít jasno kam přesně které zboží či službu zařadit.

Problémy mají provozovatelé restaurací a také horská střediska, jinak se totiž mají danit vleky a jinak lanovky. Lyžaři si ale často kupují permanentky, které platí na obojí. Provozovatelé pak neví, kam DPH z permanentek zařadit.

Novela také ukáže, kam nakonec budou patřit ubytovací služby. Zda zůstanou ve snížené sazbě, jak navrhují někteří ministři, nebo zůstane u původního plánu a od 1. ledna přejdou do 19procentního danění.

Sobotka také v zákoně také zpřesnit, co spadá do tzv. sociálního bydlení. Jako například uvedl domovy důchodců, domovy s pečovatelskou službou nebo sociální byty se zvláštním režimem.