Severomořskou ropu ženou nahoru nepokoje v Nigérii. Tamější odbory v ropných firmách hrozí, že zastaví těžbu, pokud vláda nesníží ceny suroviny. Nigérie je jeden z největších afrických producentů ropy.

Hlavním důvodem, který žene nahoru ceny americké ropy WTI jsou obavy, že v nadcházející zimní sezóně nebudou na severní polokouli stačit zásoby topného oleje.

Nedostatků ropy a jejích produktů se obává hlavně USA, kde se stále ještě nepodařilo obnovit spoušť po hurikánu Ivan. Řada těžebních firem musí kvůli poničené infrastruktuře omezovat provoz. Středa ukázala, že v okolí Mexického zálivu je mimo provoz až třetina zařízení a firmy těží nejméně ropy od roku 1950.

Zásoby ropy a ropných produktů jsou navíc ve Spojených státech o čtyři procenta nižší než před rokem. Zásoby topného oleje jsou nižší dokonce o šest procent. Srovnatelné je na tom i Japonsko.

Některé země sice těží dodatečnou ropu, většinou jde ale o těžkou sirnou surovinu, na jejíž zpracování nejsou rafinerie na východě USA uzpůsobeny.

OPEC těží maximum

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v září těžila 30,15 miliónu barelů za den, což představuje nové 25leté maximum. Proti srpnu se celková produkce v zemích kartelu zvýšila o 690 tisíc barelů za den.

O nárůst ropné produkce se v kartelu postaral Irák, který zvýšil vývoz ropy na poválečné maximum po opravách zařízení, které byly poškozeny sabotážemi. Na plný výkon těžili ropu i další členové organizace.