Dluhy by se podle USA měly odpustit těm zemím, jejichž závazky jsou o polovinu vyšší než jejich roční vývoz. Týká se to 37 zemí světa.

Jednání ale bylo, jako už několikrát, odloženo. Země se nebyly schopny shodnout ani na tom, jak se země oddluží, bude-li se odpuštění závazků týkat i soukromého sektoru a k jakému datu se bude vztahovat.

Největší debata se strhla při návrhu USA odpustit dluhy i Iráku. Jeho závazky se pohybují kolem 120 miliard dolarů (zhruba 3,1 biliónu korun) a Spojené státy chtějí, aby mezinárodní komunita zemi odpustila 90 až 95 procent dluhů.

Aktivity Francouzů, kteří kolem sebe shromažďují další stoupence pro svůj návrh, tedy mohou vést k tomu, že Američané zůstanou se svým návrhem osamoceni. Evropské země se shoduhjí na tom, že by se Iráku měla odpustit polovina dluhu. Irák má podle nich dostatečné zásoby ropy a je tak ve výhodnější situaci než chudé země, které nemají žádné nerostné suroviny.

ČR už nejchudší státy nedluží

České republiky se debata o rušení závazků přímo netýkala. Žádná z nejchudších zemí k ní totiž už žádné závazky nemá. Uvedl to po jednání náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Výši dluhu, který už ČR chudým zemím odpustila, ale nechtěl sdělit.

Česko na zasedání podpořilo iniciativu USA odpustit dluhy v plné výši. "Jsou to země, které nemají žádnou možnost své závazky uhradit, takže oddlužením získají druhou šanci," řekl Prouza o 37 státech, které zřejmě splní podmínky pro odmazání závazků vůči vyspělejším zemím. "Další státy se ovšem mohou rozvíjet i bez škrtů dluhů. V tomto případě může být řeč o odpuštění části dluhu, ale nad celou pohledávkou není třeba mávnout rukou," uvedl.

Doplnil, že na pohledávky, které má ČR u ostatních zemí, se otázka odpuštění dluhu netýká. "Pečlivě analyzujeme stav našich pohledávek a snažíme se zjistit, kde je možno peníze dostat zpět," dodal.

Výměna za dodávky surovin

Debat o odpuštění dluhů Iráku se ČR neúčastnila. Ještě před rokem stát předpokládal, že Iráku odpustí velkou část své pohledávky, nyní ale zvažuje, jak by se dal dluh vyměnit za dodávky. "Celková částka iráckého zadlužení u České republiky, ještě z dob bývalého Československa, nebyla nikdy zveřejněná," řekl Prouza.