Zatímco ceny benzínu jsou tak už dva měsíce beze změn, cena nafty vzrostla od poloviny července o více než korunu. Částečně je to dáno tím, že po naftě je na trhu větší poptávka.

Ačkoliv ceny ropy, od nichž se ceny pohonných hmot odráží, rostou na světových trzích rekordně, na cenách benzínu v ČR se to zřejmě výrazně neodrazí ani v následujících týdnech.

"Domácí cena benzínu je ovlivňována i jinými faktory, než je cena ropy. Především domácí prodejci jsou schopni částečně přizpůsobovat své marže a jimi alespoň trochu pohyb cen ropy vyhlazovat. Zadruhé prudký růst cen ropy obvykle znamená oslabení dolaru a slabý dolar také částečně kompenzuje vysokou cenu ropy," vysvětlila ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. Podle ní vzroste cena v řádů desítek haléřů, v žádném případě ne v řádech korun.

Mírné zdražení pohonných hmot čeká také analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. "Předpokládáme nárůst spíše v řádech desetníků než haléřů," uvedl. 

Cena severomořské ropy Brent překročila v pondělí 46 dolarů za barel a cena americké ropy WTI se blíží magické hranici 50 dolarů za barel. [celá zpráva]