Vyplácení odměn by se tak mohlo týkat pouze zbylých pěti členů dozorčí rady, mezi nimiž jsou i volení zástupci zaměstnanců. Nárok na odměny má i představenstvo firmy, které je pětičlenné, s výjimkou jeho předsedy Gabriela Berdára, který má způsob odměňování stanoven v manažerské smlouvě. Bonusy se zřejmě nebudou týkat ani člena představenstva Romana Stupky, který koncem září z Telecomu odchází.

"Důvodem (odmítnutí odměn) je jejich společný zájem ochránit společnost před skandalizujícími útoky v době její začínající privatizace," sdělil Crha. Upozornil však, že tento krok neznamená zpochybnění motivačního programu jako takového. "Musíme si zvyknout na to, že management společnosti je třeba patřičně motivovat," řekl předseda dozorčí rady Jiří Hurych.

Minulý týden se objevila informace, že členové představenstva a dozorčí rady Telecomu si budou moci do roku 2006 na odměnách vyplatit až více než 200 miliónů korun. Motivační program schválila velkou většinou hlasů  valná hromada Telecomu už v červnu. Tehdy ale žádné pobouření nevzbudil. 

Odměny mají být závislé na vývoji kursu akcií firmy na burze a mají být vypláceny čtvrtletně. Pokud se tržní hodnota firmy nezvýší, budou nulové.

Sobotka: odměny jsou standardní věc

Systém odměňování si nechal minulý čtvrtek od vedení firmy vysvětlit ministr financí Bohuslav Sobotka. Ten po schůzce s vedením Telecomu řekl, že program považuje za standardní a že nehodlá iniciovat změnu rozhodnutí valné hromady. Ministr informatiky Vladimír Mlynář naproti tomu odměny označil za zcela absurdní.

"Dozorční rada by měla být motivována spíše podle typu její činnosti, jíž je dozor, a ne tímto druhem bonusových odměn," uvedl včera v TV Nova místopředseda vlády Martin Jahn.