„Na možném odchodu Británie z EU jsme neshledali nic kladného,” zdůraznila šéfka MMF Christine Lagardeová, která v Londýně zprávu představila. Brexit by podle ní byl pro Británii velmi špatný.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

„Hlasování pro odchod by vyvolalo delší období nejistoty, které by vedlo k nestálosti finančních trhů a poškodilo růst,” cituje Reuters ze zprávy MMF. Podle jejích autorů by brexit také narušil investice a další finanční činnosti v Británii.

Před riziky brexitu tento týden varovala také britská centrální banka. Odchod z Unie by podle ní prudce oslabil libru a vedl k růstu nezaměstnanosti.

Síly jsou vyrovnané

Brexit by pocítily i další země EU. Podle studie německé DZ Bank by odchod Británie mohl německou ekonomiku jen do konce příštího roku stát až 45 miliard eur (1,2 biliónu korun) a snížit její růst.

Na českou ekonomiku by podle Novinkami oslovených ekonomů neměl mít případný brexit zásadní dopad. Projevit by se mohl přeneseně přes klíčové obchodní partnery, jako je třeba právě Německo. Na druhou stranu by oslabení libry kvůli brexitu zlevnilo Čechům dovolené a nákupy v Británii. [celá zpráva]

Britové budou o návrhu na odchod z EU hlasovat v referendu 23. června a průzkumy veřejného mínění ukazují, že síly obou táborů jsou zhruba vyrovnané.