Volkswagen kvůli špatným výsledkům také snížil dividendu na 0,17 eura (4,60 koruny) za akcii, uvedla agentura Bloomberg.  Akcie VW na burze v reakci klesly o víc než šest procent.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

Koncern se dostal do ztrátového hospodaření již ve třetím čtvrtletí loňského roku, právě v důsledku emisního skandálu. V červených číslech se tak ocitl poprvé po 15 letech.

DPA dříve v pátek uvedla, že automobilka v účetní bilanci za loňský rok na náklady spojené s emisní aférou vyčlenila 16,4 miliardy eur. Rezerva na urovnání skandálu se tak  zvýšila o skoro deset miliard eur, původně počítala se sumou 6,7 miliardy.

Světové prodeje osobních automobilů vlajkové značky Volkswagen, která tvoří více než polovinu odbytu skupiny, se v prvním čtvrtletí meziročně snížily o 1,3 procenta na 1,46 miliónu. Prodeje celého koncernu za stejné období rostou o 0,8 procenta hlavně díky odbytu české Škody Auto a německé značky Audi.

Koncern také oznámil, že manažerům sníží odměny.  Generální ředitel Volkswagenu Matthias Müller navrhuje odměny snížit asi o třetinu.

V USA bude odkupovat auta

Volkswagen loni přiznal, že do zhruba 11 miliónů naftových aut po celém světě instaloval software umožňující při testování emisí skrývat vysoce nadlimitní hodnoty oxidů dusíku.

Americká justice oznámila, že Volkswagen se dohodl s americkými úřady na základních principech řešení emisního skandálu ve Spojených státech. Řešení by mělo zahrnovat nabídku zpětného odkupu aut umožňujících falšování emisních testů i "značné" odškodné pro jejich majitele. [celá zpráva]