Akcie Mitsubishi na burze v Tokiu ve čtvrtek klesly o maximálně povolených 20 procent na 583 jenů, což bylo nové rekordní minimum. Příkazů na prodej akcií bylo desetkrát víc než objednávek, píše BBC.

KOMENTÁŘ DNE:

Falešná debata O chybějící racionální debatě a nemožnosti rozumně argumentovat v době sekularizované západní civilizace přemítá Alexander Tomský. Čtěte zde >>

 Očima Saši Mitrofanova: Prostor zaplňují zbití černoši

Za dva dny tak akcie Mitsubishi ztratily třetinu hodnoty, což představuje ztrátu celkem 2,5 miliardy dolarů (60 miliard korun).

Analytik Akira Kišimoto, který zkoumá automobilový trh u banky JPMorgan, odhaduje, že případ by mohl Mitsubishi přijít (kromě propadu akcií) na více než 50 miliard jenů (10 miliard korun). Vedle odškodnění zákazníků a nákladů na výměnu součástek bude cena zahrnovat i kompenzaci pro Nissan, který na manipulace přišel.

Japonské úřady ve čtvrtek provedly neohlášenou prohlídku v kancelářích automobilky Mitsubishi Motors, která ve středu oznámila, že její zaměstnanci manipulovali u některých modelů s testy spotřeby paliva. Konkrétně například upravili tlak v pneumatikách, aby výsledky vypadaly lépe. [celá zpráva]

President Mitsubishi Tetsuro Aikawa a další členové vedení se hluboce klaní na tiskové konferenci. Automobilka přiznala manipulace při testech se spotřebou paliva u několika vozů.

President Mitsubishi Tetsuro Aikawa a další členové vedení se hluboce klaní na tiskové konferenci. Automobilka přiznala manipulace při testech se spotřebou paliva u několika vozů.

FOTO: Toru Hanai, Reuters

Firma ve středu přiznala, že manipulace se týkaly asi 625 tisíc aut, vesměs minivozů, které Mitsubishi vyráběl pro Nissan Motor a které se prodávají jen v Japonsku.

Mluvčí vlády uvedl, že kabinet považuje manipulace s testy spotřeby u Mitsubishi za "mimořádně závažný případ". Úřady firmě přikázaly, aby do 27. dubna předložila kompletní zprávu o případu.

"Na základě faktů, která budeme mít z prohlídky a ze zprávy a kterou nám společnost dodá, bychom chtěli zjistit rozsah nesrovnalostí co nejdříve," uvedl šéf úřadu vlády Jošihide Suga.

Skandál Mitsubishi přichází v době, kdy automobilový průmysl je kvůli skandálu Volkswagenu s falšováním testů emisí pod drobnohledem úřadů.