Dohoda podle ministra financí v úterý určitě nebude uzavřena, přístup v rovině diktátu není pro stát přípustný, uvedl.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Lidovci jako možný jazýček na vahách

AHG minulý týden uvedla, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Podle ní je proto potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. Firma navrhla, aby se na záchraně OKD podílel stát. Tento návrh má ušetřit minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Babiš: Z firmy odešlo 150 miliard

Podle Babiše ale stát nemůže vstoupit do společnosti a převzít záruky za 17 miliard korun, když z ní odešel majetek za 150 miliard korun. "Chceme se postarat o horníky, jsme na to připravení," řekl ministr.

Zopakoval také své dřívější vyjádření, že lepší variantou je "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

Babiš před týdnem prohlásil, že za jednu z variant řešení problémů OKD považuje odkup dluhů a akcií mateřské NWR nebo společnou firmu. [celá zpráva]

Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš

FOTO: Petr Horník, Právo

NWR letos v únoru opustil dlouholetý spolumajitel Zdeněk Bakala, své akcie převedl na zbývající podílníky bezplatně. [celá zpráva]

Firmu trápí levné uhlí

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner v pondělí uvedl, že spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízejí státu, že budou OKD provozovat. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí a zbaví se tak nevýhodných závazků. [celá zpráva]

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 miliónů korun o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.