Hlavní obsah

Lepší je nechat OKD zkrachovat než dávat vlastníkům miliardy, řekl Babiš

Pro stát je lepší neřízená insolvence OKD než poskytnutí 17 miliard korun skupině Ad Hoc Group (AHG), která je novým vlastníkem společnosti NWR, majitelky černouhelných dolů. Před úterním jednáním zástupců české vlády s AHG to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Bakala, dlouholetý vlastník NWR, majitelky černouhelných dolů. Společnost v nesnázích přenechal letos v únoru skupině Ad Hoc Group.

Článek

Dohoda podle ministra financí v úterý určitě nebude uzavřena, přístup v rovině diktátu není pro stát přípustný, uvedl.

AHG minulý týden uvedla, že pokud se situace kolem OKD nevyřeší co nejrychleji, hrozí neřízená insolvence firmy. Podle ní je proto potřeba nalézt peníze na financování OKD do konce dubna. Firma navrhla, aby se na záchraně OKD podílel stát. Tento návrh má ušetřit minimálně polovinu ze 33 miliard korun, které by stála neřízená insolvence OKD. Součástí dohody by mělo být uzavření Dolu Paskov.

Babiš: Z firmy odešlo 150 miliard

Podle Babiše ale stát nemůže vstoupit do společnosti a převzít záruky za 17 miliard korun, když z ní odešel majetek za 150 miliard korun. "Chceme se postarat o horníky, jsme na to připravení," řekl ministr.

Zopakoval také své dřívější vyjádření, že lepší variantou je "funkční OKD v konkurzu, kdy věřitelé a vlastníci nedostanou vůbec nic a odejdou a už nikdy se nevrátí a zruší se všechny nevýhodné smlouvy pro OKD".

Babiš před týdnem prohlásil, že za jednu z variant řešení problémů OKD považuje odkup dluhů a akcií mateřské NWR nebo společnou firmu. [celá zpráva]

Foto: Petr Horník, Právo

Ministr financí Andrej Babiš

NWR letos v únoru opustil dlouholetý spolumajitel Zdeněk Bakala, své akcie převedl na zbývající podílníky bezplatně. [celá zpráva]

Firmu trápí levné uhlí

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner v pondělí uvedl, že spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízejí státu, že budou OKD provozovat. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí a zbaví se tak nevýhodných závazků. [celá zpráva]

OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích.

Související témata:

Foto: Michal Doležal, ČTK

Ministr financí Andrej Babiš

Foto: Jan Handrejch, Právo

Zdeněk Bakala

NWR loni meziročně prohloubila ztrátu na zhruba šest miliard korun z asi 567 miliónů korun o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy.

Reklama

Související články

Z OKD do července odejde 345 lidí

Z těžební společnosti OKD má k 1. červenci letošního roku odejít 345 lidí, a to z nejrůznějších závodů. Ve čtvrtek to na jednání v Karviné potvrdilo vedení...

Výběr článků

Načítám