Ceny rafinérských výrobků vzrostly meziročně o 46,5 procent. Údaje v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Oproti minulým měsícům ale v srpnu začaly více působit na vývoj cen sekundární efekty. Ty se projevily vyššími přírůstky u chemických výrobků a železného šrotu," řekl analytik HVB Bank Pavel Sobíšek. Podle něj se ceny ještě více zvýší po očekávaném říjnovém zdražením plynu. V návaznosti na to ještě více vzroste inflace.

"Otázkou je, kdy se tento "zběsilý" růst cen zastaví," reagoval na zprávu analytik České spořitelny Miroslav Plojhar. Poptávka po oceli a koksu a ropě v Indii a Číně, která ceny zvyšuje, totiž neklesá.

Významné bylo v srpnu také zvýšení cen v odvětví potravinářských výrobků, nápojů a tabákových výrobků o šest procent.

Ceny v odvětví elektřiny, plynu a vody byly meziročně vyšší o 4,9 procent.

Ceny v zemědělství rostou pomaleji

Zemědělské produkty byly v srpnu meziročně vyšší o 5,9 procenta, což je ale nejnižší meziroční zvýšení v roce 2004. Růst cen rostlinných výrobků se zpomalil na 2,6 procenta z červencových 15,4 procenta. Dražší než loni byly obilniny a ovoce, levnější olejniny, brambory a zelenina.

Ceny živočišných výrobců rostly o 7,9 procenta hlavně kvůli stále dražšímu výkupu vepřového masa. Poprvé od června 2003 klesly ceny vajec.

"Z hlediska spotřebitelské inflace je pozitivní zprávou zpomalení růstu cen v zemědělství z 13,5% na 5,9% Vzhledem k poměrně dobré letošní úrodě by tudíž potraviny neměly být faktor, který tlačí na růst spotřebitelských cen tak, jako tomu bylo během posledních 12 měsíců," dodal Plojhar.