Horn bude „po vzájemné dohodě hledat jiné příležitosti,” uvedl Volkswagen v prohlášení.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Náhlý odchod Horna přichází ve chvíli, kdy se firma potýká s dopady rozsáhlého emisního skandálu. Posunula kvůli němu dokonce oznámení výsledků za minulý rok i valnou hromadu. Již loni v září rezignoval ředitel koncernu Martin Winterkorn. [celá zpráva]

Média nejen v Americe tehdy také zaznamenala velmi hovorový Hornův výrok: „We have totally screwed up” (Úplně jsme to zbabrali).

Horn působil v podniku 25 let. Šéfem divize Volkswagen of America se stal v roce 2014. Byl to právě on, který byl poslán v říjnu na slyšení amerického Kongresu, aby se omluvil zákazníkům. Současně však prohlásil, že nejvyšší vedení automobilky nevědělo o tom, že v 11 miliónech vozů s naftovým motorem po celém světě byl instalován software, který umožňoval manipulace s měřením emisí.

Horn byl velmi oblíbený u prodejců Volkswagenu díky své otevřenosti a byl hlavním "mluvčím" společnosti v USA, který se snažil znovu získat důvěru kupujících a obchodníků. Prodej hlavní značky Volkswagen v USA však od skandálu klesá a letos se snížil již o 14 procent po loňském pětiprocentním poklesu.

Obětní beránek

"Lidé vědí, že tento skandál má kořeny v Německu, což je důvod, proč je to tak překvapující," komentovala odchod Horna analytička výzkumné společnosti Kelley Blue Book Rebecca Lindlandová. "Pokud jde o obětní beránky, jsou zde jiní beránci na odchod, kteří by byli lepší," dodala.

Americkou divizi bude zatím řídit Hinrich Woebcken, který od letošního roku vede operace automobilky v Severní Americe a je předsedou správní rady americké divize.