V rozhovoru pro televizi TF1 to v neděli řekl francouzský ministr financí a hospodářství Nicolas Sarkozy.

Sarkozy si myslí, že právě omezení dotací by firmy mohlo donutit daně zvýšit. Francie je jedna ze zemí, která je odlivem investorů nejvíce postižena. Kvůli nižším daním a nižším nákladům na pracovní sílu raději odcházejí do nových členských zemí Unie.

"Navrhnu, aby nové země Evropy, které mají daně pod evropským průměrem, nebyly oprávněny čerpat ze strukturálních fondů," řekl ministr, který je kandidát na šéfa vládnoucí strany UMP i možný nástupce prezidenta Jacquese Chiraka. Své představy chce Sarkozy předložit na konci tohoto týdne na schůzce ministrů financí EU v Nizozemsku.

"Výše daní je plně v kompetenci členských států EU. Nepředpokládáme, že by tento návrh mohl projít," řekl mluvčí českého ministerstva financí Marek Zeman. Ministr financí Bohuslav Sobotka bude na setkání podle něj rozhodně proti návrhu.

Staré státy EU mají daně mezi 30 a 40 procenty

Strukturálními fondy poskytuje EU peníze na řešení ekonomických a sociálních problémů zaostávajících regionů. Cílem fondů je snížit rozdíly mezi oblastmi i jednotlivými členskými státy.

Ve většině nových států unie jsou daně z příjmů firem pod 20 procenty. Výjimkou je Česká republika s 26 procenty. I ona ale chce do roku 2006 snížit toto zatížení na 24 procent. Ve starých státech EU se podniková daň pohybuje mezi 30 a 40 procenty.

Boj i na domácí půdě

Francie společně s Německem bojuje za zvýšení podnikových daní už dlouho. Obě země například chtěly, aby byla zavedena minimální podniková daň. U Evropské komise s tím však nepochodily.

Zvyšování daní ale není jediná cesta, kterou obě země prosazují. Kvůli vysokým nákladům na práci chtějí, aby zaměstnanci jejich firem pracovali 40 hodin týdně, místo dosavadních 35, bez nároku na zvýšení mzdy. V Německu s tím už odbory některých firem souhlasily, protože další variantou bylo právě stěhování podniku dál na východ. [celá zpráva]