Zaznělo to ve středu na zasedání sněmovního ústavně-právního výboru, který tuto vládní předlohu, jejímž předkladatelem je ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD), podrobil ostré kritice.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

„Když je něco považováno ve společnosti za normální, pak je nenormální to zakazovat. Třeba sklenku alkoholu při oslavě jmenin zaměstnance na pracovišti či v nemocnici,“ uvedl například poslanec Marek Benda (ODS).

Za nepřiměřenou označil přísnost vládní předlohy i poslanec Marek Černoch (Úsvit). „Vánoční trhy bez svařeného vína si nelze představit,“ konstatoval. A za absurditu označil, že kouření chce vláda tímto zákonem zakázat i v předzahrádkách restaurací.

Na trhu nanejvýš desítku

Podle vládního návrhu má být kouření zakázáno nejen ve všech stravovacích zařízeních včetně venkovských hospod, ale i v kavárnách a čajovnách. Kouřit ani požívat alkohol se nebude smět ve všech vnitřních prostorách firem, škol i zdravotnických zařízení. A na farmářských a vánočních trzích či sportovních akcích, jichž se účastní i mladí lidé do osmnácti let, se má prodávat nanejvýš desetistupňové pivo.

„Například při Grand Prix v Brně by v takovém případě návštěvnost určitě klesla. Ve Valticích i jinde v republice jsou zase vinařské školy, a asi by v nich nebylo moc rozumné zakázat alkohol. To bychom se mohli dostat do situace, která potkala chemické školy, jež nemohly pracovat s chemikáliemi,“ upozornil předseda ústavně-právního výboru Jeroným Tejc (ČSSD).

Ještě rezolutnější byla vůči vládní předloze poslankyně Marie Benešová (ČSSD). „Jsem nekuřák, ale tady si připadám jako z jiného světa. Myslím, že máme jiné problémy, které bychom měli řešit. Jak mám ministra Němečka ráda, tak v návrhu tohoto zákona notně ujel,“ prohlásila Benešová.

Poslanci navrhnou desítky změn

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar ústavně-právní výbor ujistil, že všemi připomínkami se bude ministerstvo vážně zabývat.

Jisté už je, že při druhém čtení vládní předlohy, k němuž ve Sněmovně dojde na březnové schůzi, padne řada pozměňovacích návrhů. Například poslan­kyně Helena Válková oznámila, že sama jich předloží šest. Mezi nimi i návrh, aby se zákaz kouření na zastávkách městské hromadné dopravy netýkal jen krytých přístřešků, ale celého prostoru, kde nastupují cestující.