„Je to výhledová teorie, ale skutečně jenom výhled. V současné chvíli probíhají jednání, takže definitivní rozhodnutí co, kdy a jak nepadlo,“ upozornil mluvčí těžební společnosti Ivo Čelechovský a zopakoval, že Ekmark na zastupitelstvu uvedl, že to je výhledově do roku 2018.

„Nebylo specifikováno, jestli to bude dnes, zítra, pozítří, za měsíc, za rok. A bylo to řečeno v tom kontextu, že firma, aby byla životaschopná a konkurenceschopná, musí zeštíhlet. A samozřejmě to musí mít dopad na zaměstnanost, takže se počítá, že v takové firmě bude zaměstnáno pět až šest tisíc lidí,“ tlumočil mluvčí slova nejvyššího představitele OKD.

Dodal, že nyní se ve firmě uskuteční interní mítink, a případné doplňující informace společnost možná uvolní odpoledne.

Těžební firma, kterou vlastní NWR, se potýká kvůli nízkým cenám uhlí s existenčními problémy.

Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík řekl, že oficiálně odbory těžební společnosti nemají žádnou zprávu o tom, že by chtěla firma propouštět nebo zavírat provozy.

Odbory: Lidi mají strach

„Je mi líto, že pořád plácají nesmysly,“ poznamenal na stranu vedení OKD s tím, že také zaznamenal řeči o tom, že firma propustí polovinu zaměstnanců z Dolu Paskov a Lazy.

„Nevíme nic, samé domněnky. Už by konečně mohl někdo říct, jak bude aspoň vypadat rok 2016, a ne plácat nesmysly. Znervózňují lidi, dráždí je a lidi už mají strach. Škoda mluvit,“ povzdychl si Pytlík.

Potvrdil, že s vedením OKD mluvili odboráři v pondělí. „Akorát jsme se dozvěděli, že pan Ekmark už není výkonným ředitelem, ale je generálním ředitelem, že zase obnovili tu funkci. A výkonným ředitelem je pan Klimša, že odcházejí další dva ředitelé Jurášek (ekonomicko-personální ředitel Jan Jurášek) a Kopta (technický ředitel Václav Kopta), což je šokující, že špičkoví manažeři odcházejí,“ prohlásil Pytlík.

Protesty nemají podle něj nyní význam. „Potřebovali bychom konečně vědět, jak to bude vypadat v letošním roce, co se bude nebo nebude zavírat. Jinak je těžké říct proti čemu bojovat,“ vysvětlil.