"Máme zájem, aby zneužívání jakýchkoli dávek bylo maximálně omezeno, protože nahrává některým lidem, zejména některým liberálním ekonomům, kteří by pod touto rouškou zneužívání chtěli tyto systémy devalvovat," řekl Právu Štěch.

Zároveň uvedl, že odbory nepodpoří žádné opatření, které by vedlo k plošnému krácení dávek, protože by to odnesli lidé, kteří systém nezneužívají. "Varianty už existují. Překvapuje mě však, že zaměstnavatelé nechtějí přistoupit na řešení, že by určitou část nemocenských dávek vypláceli oni. Jsou k sobě velmi solidární. Přitom jedna firma má nemocnost například patnáct a druhá dvě procenta a platí stejné pojištění," dodal.

"Konkrétnější opatření se rýsují, vycházejí z nedávných návrhů ministra Škromacha," potvrdil Jahn. "Dohodli jsme se, že co nejdříve s odbory tyto záměry prodiskutujeme, aby při zasedání tripartity nebyly postaveny před hotovou věc," dodal.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach chce pod hrozbou snížení dávek přimět nezaměstnané, aby byli ochotni přijmout i málo placenou práci. Člověk, který nesplňuje podmínky registrace na úřadu práce, by tak měl dostat asi jen sedmdesát procent toho, co budou mít ti, kteří skutečně práci hledají. Sociální systém by měl být také odstupňován tak, aby rodina, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, na tom byla výrazněji lépe než dnes. A to i v případě, že si rodič vezme méně placenou práci.