"Ministerstvo financí nepočítá s privatizací ČEZu ještě za působností této vlády," řekl mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Stát vlastní v ČEZ 67procentní podíl. Ministerstvo o privatizaci uvažovalo dříve. Chtělo prodat 16 procent firmy. To by vyneslo asi 20 miliard korun.

ČEZ chtěla prodat už vláda Miloše Zemana. Zájem měly společnosti Enel (Itálie) a EdF (Franice). Nabízely 200 miliard korun za ČEZ a všech jeho šest distribučních společností. Vláda se s nimi ale nakonec nedohodla.

I pokud by stát z prodeje menšinového podílu ČEZu získal 20 miliard, stále by to nestačilo. Na důchodovou reformu budou potřeba stovky miliard korun. Ministr financí Bohuslav Sobotka už dříve řekl, že na důchodový účet půjdou peníze i z dalších privatizací. Připravovaný zákon by se ale měl týkat pouze ČEZu.

Zájem ČEZu o SE trvá

Společnost v pátek také potvrdila svůj zájem o koupi Slovenské energetiky. Podala upravenou nabídku, k níž všechny zájemce před několika týdny vyzval poradce, firmy PricewaterhouseCoopers. ČEZ tehdy nabízela 31 miliard slovenských korun. Zda upravené nabídky podali i další zájemci, italský Enel, ruský RAO se zatím neví.

Pokud by ČEZ Slovenskou energetiku získal, ještě víc by to zvýšilo jeho cenu při privatizaci.