Pokud si někdo kupuje například pračku na splátky, splátková společnost posílá peníze přímo obchodu. Zákazník tedy nedostane peníze na účet ani poštovním poukazem. Zákon tak může zcela ochromit splátkový a leasingový prodej na Slovensku.

„Zákon jde zcela proti spotřebitelům a zakazuje způsoby financování, které doposud fungovaly bez jakýchkoli problémů,“ uvedl pro server sme.sk Ivan Kahanec z Asociace poskytovatelů spotřebitelských úvěrů.

Předkladatel zákona, poslanec vládní strany Směr-sociální demokracie Róbert Madej, tvrdí, že zákon se splátkového a leasingového prodeje nedotkne. „Národní banka Slovenska, ani ministerstva financí a spravedlnosti neměly k tomu žádné výhrady,“ řekl poslanec. Hlavním cílem zákona je podle něho bojovat proti lichvářským společnostem, nikoliv proti slušným podnikatelům.

Splátkové a leasingové společnosti by teoreticky mohly tento zákon obejít tak, že zákazník si v partnerské bance založí účet, kam mu pošlou peníze. Ty budou zadrženy a okamžitě, jak si zákazník zboží převezme, budou uvolněny ve prospěch obchodu. Formálně by se tak naplnila litera zákona. Maroš Ovčarik z Finančního kompasu však upozorňuje, že celý proces by se zkomplikoval a prodražil. „Může to pocítit velká skupina občanů a velká část finančního trhu,“ uvedl.