Na cukrovinkách není země původu povinným údajem. "Výjimku však představují případy, kdy ostatní informace na obalu mohou být pro spotřebitele zavádějící právě ohledně země původu," uvedl Kopřiva.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Výrobce bude zemi původu uvádět na obalech nejpozději od března příštího roku, jak ukládá nařízení SZPI, řekl mluvčí firmy Lukáš Hora.

Z obalu není zřejmé, že se piškoty vyrábějí v Polsku. Je na něm pouze název a česká adresa prodávajícího. "Ve spojení se značkou Opavia, která se tradičně váže k výrobnímu závodu v Opavě, se může jednat o informace, které mohou zákazníka vést k závěru, že se jedná o výrobek původem z ČR," uvedl Kopřiva. S výrobcem zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty, dodal.

Piškoty změnily tvar i barvu

Kolem firmy Mondelez se letos rozpoutala aféra, kterou začal pořad A dost! na Stream.cz. [celá zpráva]

Video

Reportáž o piškotech Opavia. Zdroj: Stream.cz

Piškoty po přesunu výroby změnily tvar a barvu. Výrobce mírně změnil složení a nutriční hodnoty. Firma se bránila, že receptura zůstala stejná, jen se změnila metodika výpočtu hodnot. Podle Hory to vyplývá i z šetření SZPI. Na novém obale už také není informace o tom, že piškoty neobsahují konzervanty a barviva a že mají nízký obsah nasycených mastných kyselin.

Co kde vyrábí Mondelez
V Polsku
V Opavě
Piškoty Opavia
Oreo
BeBeRodinnéTatranka
BrumíkFidorka
Zlaté sušenkyZlaté oplatky
Zlaté Mini PolomáčenéCrispello
Zlatá kolečkabelVita

Inspekce nařídila výrobci, aby zajistila označení země původu na obalech všech cukrovinek, které se nevyrábějí v Česku.

"Jde o následující výrobky – Piškoty, BeBe Rodinné, Brumík, Disko, Zlaté Mini Polomáčené, Zlatá kolečka a Zlaté sušenky," uvedl Kopřiva.

Poté, co média informovala o přesunu výroby piškotů do Polska, zaplavily internet a sociální sítě výzvy k bojkotu piškotů Opavia.

Mondelez je americká firma, která dříve byla divizí sušenek, cukrovinek a pochutin firmy Kraft Foods. Na českém trhu je lídrem. Celosvětové loňské tržby činily 840 miliard korun. V Opavě se sušenky vyrábějí nadále – například Oreo, Fidorka nebo Tatranka. Z Portugalska sem chce firma přestěhovat výrobu sušenek belVita. Po dokončení dvoumiliardové investice půjde o největší evropskou továrnu Mondelezu.