Ostravský soud zároveň zamítl návrh na exekuci uvedené částky, které se na Světlíkovi domáhal Beran, uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Kijonková uvedla, že oba soudy rozhodly nezávisle na sobě v závěru minulého týdne. Stanovisko soudů podle ní znamená, že rozhodčí nález nedává Beranovi šanci na žádnou reálně vymahatelnou částku.

„Je to teď jen papír s neuvěřitelně nehoráznou historií vzniku,” uvedl Světlík. Rozhodčí nález je podle něj od samého začátku pochybný a porušuje zákony.

„Rozhodci vůbec neměli o údajném Beranově nároku jednat, protože ve stejné věci už bylo rozhodnuto rozhodčím soudem i dalšími soudy před lety (v roce 2008 a následujících letech). Jeden z rozhodců také zatajil, že několikrát působil v kauzách souvisejících s předmětem řízení, takže je podjatý,” uvedla Kijonková. Řekla, že Světlík podal trestní oznámení na Berana a dva rozhodce, které nyní vyšetřuje policie.

Beran ve vyjádření pro Novinky uvedl, že rozhodnutí pražského soudu o odkladu očekával. Za skandální ale označil to, že se o zamítnutí exekuce soudem v Ostravě dozvídá z mediálního vyjádření Světlíka.

„O takovém rozhodnutí by totiž Okresní soud v Ostravě, i kdyby ho vydal, Jana Světlíka jako povinného určitě neinformoval, stejně tak, jako neinformoval ani mě. Pokud tedy Jan Světlík zná rozhodnutí soudu i s podrobnostmi, které uvedl v médiích, pak to svědčí o nezákonném úniku informací a z podjatosti ostravského soudu. To mě nakonec ani nepřekvapuje, když na tomto soudu dlouhá léta jako soudkyně pracovala manželka Světlíkova advokáta,” uvedl Beran.

Podle mluvčí Vítkovic je ale informace o zamítnuté exekuci veřejně dostupná na webu soudu už od pátku.

Složitý spor se táhne roky

Spor o akcie mezi Beranem a Světlíkem se táhne několik let. Původní spor dotáhl Beran až k Ústavnímu soudu (ÚS), u kterého však v roce 2013 prohrál. ÚS potvrdil rozhodčí nález, podle kterého by měl Beran odprodat Světlíkovi sporný balík akcií. Světlík za ně měl zaplatit 78 miliónů korun. Miliardář Beran se ale s verdiktem nespokojil a loni podal novou žalobu. S tou uspěl, ovšem nyní protižalobu podal zase Světlík.

Spor o akcie společnosti Vítkovice Holding patří k nejsložitějším v českém byznysu. Beran a Světlík dříve spolupracovali, ale okolo roku 2005 se jejich cesty rozešly. Beran se rozhodl prodat 45 procent holdingu Karlu Komárkovi a jeho skupině KKCG. Světlík ale transakci zpochybnil. Tvrdil, že má na akcie předkupní právo. Po navýšení základního kapitálu se sporný Beranův podíl zmenšil na 11,25 procenta. Poté se rozběhl složitý soudní spor na několika frontách. Akcie skončily v soudní úschově u Okresního soudu pro Prahu-východ.

Vítkovice Holding zastřešují celou strojírenskou skupinu vystupující pod značkou Vítkovice Machinery Group se sídlem v Ostravě. Skupinu tvoří firmy s ročním obratem kolem 20 miliard korun. Strojírenské impérium prakticky ovládá Světlík. Jedním z menšinových vlastníků je Komárkova KKCG.