Podle analytiků má už rakouský peněžní ústav Erste Bank zřejmě to nejhorší za sebou. Nyní totiž zvyšují doporučení k těmto akciím, investiční banka Lehman Brothers zvedla cílovou cenu na 33 eur, ING na 32,2 eura, tj. o 6,24 procenta. Erste Bank ve čtvrtek posílila o 1,52 procenta na 962,70 Kč, ještě více však Komerční banka, a to o 2,02 procenta na 2727 Kč. Akcie ČEZ postihl výběr zisků, oslabily o 1,97 procenta na 193,74 Kč.

Index PX 50 vzrostl o 0,37 procenta na 785,1 bodu.

Evropa

Evropské akcie zpočátku posilovaly, později se však propadly do červených čísel. Dařilo se pojišťovnám po zprávě, že jejich angažovanost na amerických trzích příliš nezhorší rentabilitu. Ztráty v důsledku škod hurikánem Charley odhadla zajišťovna Swiss Re na méně než 200 miliónů dolarů.

Zklamání investorům přineslo rozhodnutí rakouské vlády, že neprodá švýcarské telekomunikační skupině Swisscom svůj podíl na Telekomu Austria, protože jednání se Švýcary nevedlo k žádnému výsledku. Akcie Telekomu po zprávě spadly o pět procent a burza s nimi dočasně přerušila obchodování.

Privatizační agentura OeIAG jednala o možnosti prodat Swisscomu 42 procent akcií Telekomu. Švýcarská firma, která je vlastněna z většiny státem, by pak musela nabídnout odkoupení všech zbylých akcií dominantního rakouského operátora. Prodej akcií do rukou Swisscomu byla jedna ze dvou alternativ, které Vídeň zvažovala. Druhou možností je prodat tyto akcie na vídeňské burze, kde je již nyní Telekom titulem s nejvyšší tržní hodnotou. Získáním rakouského Telekomu by se vytvořila asi pátá největší telekomunikační skupina v Evropě mezi bývalými monopolními operátory pevných linek.

Amerika

Americké trhy otevřely níže a nebylo zřejmé, zda se podobně jako v posledních třech dnech vývoj obrátí do plusu. Cena ropy pokračovala v růstu na nové rekordy. Po zahájení obchodů v New Yorku se americká lehká ropa dostala poprvé nad 48 dolarů za barel a směřovala k hranici 50 dolarů. Ztrácely především technologické akcie po propadu kursu cenných papírů softwarové firmy Synopsys o 28 procent.