Mistrovství přilákalo do Česka množství turistů, které v té době není tak obvyklé. Tržby z ubytovacích služeb v těchto měsících vzrostly v porovnání s jarem 2003 o pětinu.

I přesto, že by se dalo očekávat, že v návaznosti na to vzrostou i tržby v restauracích, nebylo tomu tak. Meziročně klesly o 0,3 procenta. Na zvyšování DPH tak restaurace doplatily víc než hotely.

V pohostinských a stravovacích zařízeních naopak tržby meziročně klesly o 0,3 procenta. "Pro stravovací služby byla nepříznivá květnová změna zákona o DPH," oznámil Český statistický úřad (ČSÚ), který ve středu výsledky zveřejnil. 

Lidé využili letních slev

V červnu meziročně vzrostly tržby maloobchodníků o 3,7 procenta. Lidé využili začínajících letních slev, které letos byly výrazné už v červnu. 

"Výrazně vzrostly tržby za prodej textilu a obuvi, o 18 procenta a také ve specializovaných prodejnách potravin o 8,6 procent," uvedl ČSÚ. Za potřeby a zařízení pro domácnost lidé utratili o 6,6 procenta více než loni. Tržby tak kopírují druhy zboží, na které se slevy vztahují nejčastěji.

"Silný růst tržeb ve službách naznačuje, že spotřebitelská poptávka je v České republice stále silná, a to i přes zvyšování nepřímých daní a postupnému zpomalení růstu reálných mezd. Vzhledem k vývoji tržeb ve službách, očekáváme růst spotřeby domácností," řekl analytik České spořitelny Miroslav Plojhar.