Cenu americké ropy zvedla panika po nepokojích ve Venezuele. Násilnosti, které provázely referendum o setrvání prezidenta Huga Cháveze, mohly mít vliv na vývoz ropy ze země.

Fakt, že Chávez v referendu nakonec zvítězil, trhy uklidnil. Země je přitom jedním z hlavních producentů ropy a omezení dovozů z dosud "jistého" dodavatele by znamenalo ještě větší růst světových cen. [celá zpráva]

Už "starými" důvody, kvůli kterým cena ropy roste, je nejistá situace v Iráku, který těží asi polovinu toho, co za normálního stavu. Povstání šíitů zabraňuje znovuotevření hlavního vývozního ropovodu a kvůli němu omezila činnost i hlavní těžební společnost South Oil Company.

V lednu stál barel 30 dolarů

Obavy z nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou vedou k tomu, že od konce června se cena ropy zvýšila téměř o 20 procent, avšak od začátku roku je ropa dražší téměř o 50 procent. V lednu stál barel ropy kolem 30 dolarů.

Trh ale na druhou stranu věří, že problémy jsou pouze dočasné a že za půl roku bude situace na trhu s ropou vypadat jinak. Cena termínového kontraktu na ropu WTI s dodáním v únoru příštího roku se totiž pohybuje kolem 35 až 36 dolarů za barel.

Mezinárodní agentura pro energii odhaduje, že poptávka po ropě se bude v letošním roce v průměru pohybovat kolem 82 miliónů barelů denně. To je více, než se dosud předpokládalo. Mimo jiné je to na samotné hranici těžby a ve světě zatím nejsou rezervy, kterých by bylo možné okamžitě využít k další těžbě. Ropu nejvíce spotřebovávají Spojené státy, Japonsko a Čína.