Zastavený prodej se vztahuje na celkem 4624 sudů piva české značky. Jedná se o třicetilitrové sudy importované na sever přímo z pražského pivovaru.

Podle večerníku Aftonbladet bylo závadné pivo objeveno v nejmenovaném městě v západním Švédsku. Mok byl znehodnocen natolik, že jako pivo ani nevoněl, ani nechutnal. Postiženým naskočily v ústech puchýře, které později začaly krvácet.

Oba muži pracovali s distribucí piva a znehodnocené pití se tak nedostalo do prodeje mezi běžné hosty švédských restaurací. Jak a kde se čistidlo do piva dostalo, není známo.

"Pečlivě prověřujeme jak český pivovar, tak i sudy dodané do Švédska, ale jiné případy zatím nebyly zjištěny," uvedl pro SvT k případu mluvčí dánského pivovaru Carlsberg Henric Byström. Veškerý prodej se podle něj z preventivních důvodů zastavil do vyšetření případu. Carlsberg pivo Staropramen ve Švédsku distribuuje.

Problém jen u sudů

Podle Byströmova vyjádření pro agenturu AFP se jedná výhradně o sudy prodané barům a restauracím, nikoli o lahvové pivo.

Mluvčí pivovaru Staropramen Pavel Barvík Novinkám sdělil, že se jednalo o sudové pivo šarže stočené 31. srpna 2015.

"Kontaktováni byli všichni zákazníci, ke kterým se tato šarže mohla dostat. Nemáme žádné potvrzené zprávy o tom, že by bylo poškozeno zdraví některého ze spotřebitelů.  Jsme přesvědčeni, že se jedná o ojedinělý případ, a že se to netýká žádné další šarže piva Staropramen," uvedl mluvčí.

Podle něj je stažení sudů preventivním opatřením a Staropramenu prodávaného v Česku se tento případ netýká.