Babiš zároveň požaduje okamžité svolání mimořádného evropského summitu, na němž by špičky Unie řešily zastavení přílivu běženců do Evropy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Podle Babiše má Česká republika 104 000 volných pracovních míst. "Nerozumím tomu, proč nejsme schopni to obsadit. České firmy čekají na dělníky z Ukrajiny, ti musejí čekat na vízum a na druhé straně se po Evropě špacírují tisíce lidí bez dokladů s jedním cílem, a to je jít do Německa. Je to chaos, který potvrzuje neschopnost Evropské unie být akční a efektivně zakročit," zdůraznil Babiš.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Tisíce běženců strávily noc na rakousko-maďarské hranici. Zdroj: Reuters

Chaos v Schengenu

Podle něj je potřeba uzavřít vnější hranice schengenského prostoru a chránit je zvenku, nikoli zevnitř. "Je potřeba se postarat o ty, kteří už jsou na našem kontinentu, ale následně systémově řešit, jak zabránit ilegálnímu přílivu migrantů," uvedl Babiš.

Podle vicepremiéra není dobrý ani příslib dalších peněz pro agenturu Frontex, která neobstála a nemá potřebné kompetence, aby ochránila hranice.

"Výsledek je takový, že je tu chaos. Jednotlivé státy Schengenu řeší situaci po svém, v katastrofickém scénáři je nasazena armáda a je neuvěřitelné, že se porušují dohody. Paní Merkelová nejprve pozvala všechny uprchlíky i ekonomické migranty do Německa a teď se diví, že jí tam přes víkend přichází 10 000 uprchlíků a ekonomických migrantů," řekl Babiš v reakci na to, že Německo o víkendu obnovilo kvůli uprchlíkům kontroly na hranicích s Rakouskem. [celá zpráva]